पाकिस्तानमा किन हुन्छ हिन्दु मन्दिरमा तोडफोड

49

पाकिस्तानमा हिन्दु मन्दिर भत्काएको खबर आएको छ ।  यी मध्ये एक शारदा पीठ मन्दिर नियन्त्रण रेखा भारत को (एलओसी) नजिक बनेको छ।  यसलाई युनेस्कोले विश्व सम्पदा क्षेत्र घोषणा गरेको थियो।  यसबाहेक सिन्ध प्रान्तको मिठी सहरमा बनेको हिंगलाज माताको मन्दिर पनि भत्काइएको छ ।

सीएनएन न्यूज १८ को रिपोर्ट अनुसार यस विषयमा पाकिस्तानका केही अधिकारीहरूसँग वार्ता भएको थियो।  अदालतको आदेशपछि यो कारबाही गरिएको उनले बताए ।  यद्यपी दुबै मन्दिर कहिले भत्काइएको भन्ने बारे भने कुनै जानकारी दिइएको छैन ।  हाल पाकिस्तान र भारत सरकारले यस विषयमा कुनै प्रतिक्रिया दिएको छैन ।

सर्वोच्च अदालतले मन्दिर बचाउन आदेश दिएको थियो ।
पाकिस्तानी अधिकारीहरूले अदालतको आदेशमा यी मन्दिरहरू भत्काइएको बताएका छन्।  तर, पाकिस्तानको सर्वोच्च अदालतले आफैंले यी मन्दिरहरूको संरक्षण गर्न आदेश दिएको रिपोर्ट आफैंले दाबी गरेको छ।  अहिले यही मन्दिर नजिकै कफी हाउस निर्माण भइरहेको छ, जसको उद्घाटन यसै वर्ष हुनेछ ।

हिन्दु मन्दिरमा रकेट लन्चरले आक्रमण
जुलाई २०२३ मा, सिन्धको कश्मोरमा रहेको एउटा हिन्दू मन्दिरमा रकेट लन्चरले आक्रमण भएको थियो।  आक्रमणकारीले मन्दिर र नजिकै बसोबास गर्ने हिन्दू समुदायका घरमा पनि अन्धाधुन्ध गोली प्रहार गरेका थिए ।  यसअघि कराँचीमा रहेको १५० वर्ष पुरानो मारी माताको मन्दिर भत्काइएको थियो ।  यो मन्दिर भत्काउँदा उक्त क्षेत्रमा बिजुली लाईन बन्द गरेर भत्काईएको थियोे ।

सन् १९४७ मा पाकिस्तानमा ४२८ ठूला मन्दिर थिए । पाकिस्तान हिन्दू राइट्स मुभमेन्टले गरेको सर्वेक्षणका अनुसार विभाजनको समयमा पाकिस्तानमा जम्मा ४२८ ठूला मन्दिर थिए ।  क्रमशः उनीहरुको संख्या घट्दै गयो ।  मन्दिरको जग्गा कब्जा गरी पसल, रेष्टुरेन्ट, होटल, कार्यालय, सरकारी विद्यालय वा मदरसा खोलियो ।  आज अवस्था यस्तो छ कि यहाँ २० वटा ठूला मन्दिर मात्र बाँकी छन् ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.