लाइ चिङ ते सत्तामा आएसँगै चिनियाँ सरकारलाई ठूलो झट्का

88

  लाइ चिङ ते सत्तामा आएसँगै चिनियाँ सरकारलाई ठूलो झट्का लागेको छ  । ताइवानमा आम चुनाव भयो र यसको नतिजा पनि सार्वजनिक भएको छ।  यस निर्वाचनमा सत्तारुढ दलका नेता विलियम लाइ चिङ तेह विजयी भएका छन् ।  लाइ चिङ ते ताइवानको भावी राष्ट्रपति हुनेछन्।  यसअघि उनी देशको उपराष्ट्रपतिको जिम्मेवारी सम्हाल्दै आएका थिए ।  लाइ चिङ्ग ते चीन विरोधी मानिन्छ।  ताइवानको आमचुनावमा डेमोक्रेटिक प्रोग्रेसिभ पार्टी (डीटीपी) को जितपछि चिनियाँ सरकार आक्रोशित छ।  लाइ चिङ ते सत्तामा आएसँगै चिनियाँ सरकारलाई ठूलो झट्का लागेको छ ।

चिनियाँ सरकारको मुखपत्र ग्लोबल टाइम्सले ताइवानको चुनाव र लाइको जितबारे चिनियाँ विदेश मन्त्रालयको वक्तव्य प्रकाशित गरेको छ।  अखबारले लेखेको छ, “परराष्ट्र मन्त्रालयका प्रवक्ताले भनेका छन् कि संसारमा एउटा मात्र चीन छ र ताइवान चीनको हिस्सा हो भन्ने तथ्यलाई परिवर्तन गर्न सम्भव छैन।”

चिनियाँ मिडियाले के लेख्छ?

चिनियाँ समाचार च्यानल सीसीटीभी न्यूजले ताइवानको चुनाव र लाइ चिङ तेहको विजयका बारेमा एकपछि अर्को धेरै समाचार प्रकाशित गरेको छ।  सीसीटीभीमा ‘मेनल्याण्ड (चीन)का प्रवक्ताले ताइवान चुनावी नतिजाप्रति प्रतिक्रिया दिए’ शीर्षकको समाचार प्रकाशित भएको छ।  यस समाचारमा राज्य परिषद ताइवान मामिला कार्यालयका प्रवक्ता शेन बिन्हुआलाई उद्धृत गरिएको छ, ताइवानमा कुनै पनि प्रकारको चुनावले ताइवानको माटोमा चीनको अधिकार छैन भन्ने प्रमाणित गर्दैन।  शेन बिन्हुआले भने कि हामी सधैं ताइवान समस्या समाधान गर्न चाहन्छौं।  एक न एक दिन हामी समाधान गर्छौं, हाम्रो वाचा ढुङ्गा जस्तै बलियो छ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.