चीनमा नयाँ भ्रष्टाचार विरोधी अभियानका कारण रकेट फोर्सका पूर्व र वर्तमान वरिष्ठ कमाण्डर बर्खास्त

87

चीनले शुक्रबारको ली साङफुको स्थानमा दोङ जुनलाई नयाँ रक्षामन्त्री नियुक्त गरेको छ ।  उनलाई चिनियाँ राष्ट्रपति सी जिनपिङको नजिकको मानिन्छ ।  अगस्टमा पूर्व रक्षामन्त्री ली साङ्फु बेपत्ता भएपछि डोङ जुनको नियुक्ति भएको हो।  तर, नयाँ रक्षामन्त्री आएलगत्तै चिनियाँ संसदमा ठूलो उथलपुथल देखिएको छ ।  सिन्ह्वा समाचार एजेन्सीको रिपोर्ट अनुसार, शनिबार देशको रकेट फोर्सका वरिष्ठ अधिकारीहरू सहित पिपुल्स लिबरेशन आर्मी (PLA) का नौ वरिष्ठ जनरलहरूलाई संसदबाट बर्खास्त गरिएको छ।

नेशनल पिपुल्स कंग्रेस (एनसीपी) बाट बर्खास्त गरिएकामा पीएलए रकेट फोर्सका ५ पूर्व र ४ वर्तमान शीर्ष कमाण्डरहरु रहेका छन् ।  यी मध्ये केही देशको मिसाइल विभाजन र आणविक एकाइको लागि जिम्मेवार थिए।  जसमा वायुसेनाका एक पूर्व कमाण्डर पनि छन् ।  यद्यपी अधिकारीहरुलाई बर्खास्त गर्नुको कारण भने खुलाइएको छैन ।  बर्खास्त गरिएका जनरलहरू चिनियाँ सेनाका ठूलो संख्यामा सदस्यहरू हुन् जो सत्तारुढ चिनियाँ कम्युनिष्ट पार्टी (सीपीसी) मा परित्याग गरी एनपीसीमा नियुक्त भएका छन्।

एनपीसीको घोषणाअनुसार एनपीसीबाट सदस्यता खारेज गरिएकामा झाङ झेन्झोङ, झाङ युलिन, राव वेनमिन, जू सिन्चुन, डिङ लाइहाङ, लु होङ, ली युचाओ, ली चुआङगुआङ र झोउ यानिङ रहेका छन्।  हङकङमा आधारित साउथ चाइना मर्निङ पोस्टले आधिकारिक स्रोतलाई उद्धृत गर्दै चीनमा नयाँ भ्रष्टाचार विरोधी अभियानका कारण रकेट फोर्सका धेरै पूर्व र वर्तमान वरिष्ठ कमाण्डरहरूलाई हटाएको बताएको छ।  सेनाको भ्रष्टाचार विरोधी निकायले वर्तमान फोर्स कमाण्डर ली युचाओ, साथै पूर्व र वर्तमान प्रतिनिधिहरू झाङ झेन्झोङ र लिउ गुआंगबिनमाथि अनुसन्धान गरिरहेको छ।

पीएलएका शीर्ष जनरलहरू भ्रष्टाचारको आरोपमा बर्खास्त भएको यो पहिलो पटक होइन।  सन् २०१२ मा जिनपिङ सत्तामा आएपछि उनीहरूमध्ये धेरैलाई भ्रष्टाचार र शक्तिको दुरुपयोग गरेको आरोपमा हटाइयो ।

आधिकारिक सञ्चारमाध्यमका अनुसार जिनपिङको भ्रष्टाचार विरोधी अभियानमा १० लाखभन्दा बढी अधिकारीलाई सजाय दिइएको छ ।  यस अभियानलाई जिनपिङले आफ्ना आलोचक र पार्टीभित्रका प्रतिद्वन्द्वीहरूलाई चुप लगाउन प्रभावकारी रूपमा प्रयोग गरिरहेको भन्दै आलोचना पनि भएको थियो। एजेन्सी

Leave A Reply

Your email address will not be published.