नेपालमा चीनले बनाएको नयाँ विमानस्थलको अनुसन्धान जाारी

51

चिनियाँ सरकारी स्वामित्वको कम्पनीले लगानी गरी निर्माण गरेको पोखरा विमानस्थलको लागत र गुणस्तरबारे टाइम्सले लेखेको लेखपछि नेपालको भ्रष्टाचार विरोधी निकायले उक्त परियोजनाको खोजी गरिरहेको बताएको छ ।
विकासोन्मुख देशहरूले ठूला पूर्वाधार परियोजनाहरूका लागि चीनबाट ठूलो ऋण लिनुको नतिजालाई तौलिरहेको बेला, नेपालमा भ्रष्टाचार विरोधी अधिकारीहरूले चिनियाँ सरकारी कम्पनीहरूले वित्त पोषित र निर्माण गरेको फ्ल्यागशिप एयरपोर्टको अनुसन्धान सुरु गरेका छन्।

नेपालको दोस्रो ठूलो सहर पोखरामा २१ करोड ६० लाख डलरको अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थल जनवरीमा खुलेको छ । चीनले एक दशकअघि विमानस्थल निर्माणका लागि ऋण उपलब्ध गराउने सहमति गरेको थियो । नेपालले सरकारी स्वामित्वको समूह सिनोमाचको निर्माण शाखा चाइना सीएएमसी इन्जिनियरिङलाई ठेकेदारको रूपमा ट्याप गर्यो।

एयरपोर्टले कुनै पनि नियमित अन्तर्राष्ट्रिय उडानहरू आकर्षित गर्न असफल भएको छ, यसले आफ्ना चिनियाँ ऋणदाताहरूलाई ऋण तिर्न पर्याप्त राजस्व उत्पन्न गर्छ कि भनेर चिन्ता बढाएको छ। नेपाली अधिकारीहरूले बेइजिङलाई आर्थिक भार कम गर्न ऋणलाई अनुदानमा परिणत गर्न आग्रह गरे पनि चीनले त्यसो गर्न मानेको छैन।

गत महिना, न्यु योर्क टाइम्सले रिपोर्ट गरेको छ कि CAMC ले परियोजनाको लागत बढाएको छ र आफ्नो व्यापारिक हितलाई प्राथमिकतामा राखेर गुणस्तर नियन्त्रण कायम गर्ने नेपालको प्रयासलाई कमजोर बनाएको छ। नेपालको नागरिक उड्डयन प्राधिकरण, विमानस्थल निर्माणको निरीक्षण गर्ने एजेन्सीले धेरै प्रतिरोध गरेन – दुवै देशका लागि महत्त्वपूर्ण परियोजनामा बेइजिङलाई अप्ठ्यारो पार्न नचाहेको।

उक्त लेख प्रकाशित भएलगत्तै नेपाल अख्तियार दुरुपयोग अनुसन्धान आयोगले नागरिक उड्डयन प्राधिकरणको पोखरा कार्यालयमा छापा मारेर परियोजनासँग सम्बन्धित कागजात बरामद गरेको थियो ।
भ्रष्टाचार विरोधी निकायका प्रवक्ता भोला दाहालले विमानस्थलको अनुसन्धान भइरहेको पुष्टि गरे पनि प्रारम्भिक चरणमा रहेको भन्दै विस्तृत विवरण दिन अस्वीकार गरे । आयोजनामा अनियमितता भएको गुनासो आएपछि प्राधिकरणले छानबिन सुरु गरेको उनले बताए । उजुरी कसले दिएको हो भन्न अस्वीकार गरे । स्थानीय सञ्चारमाध्यमले एजेन्सीलाई विमानस्थलको निर्माण गुणस्तरबारे २० भन्दा बढी उजुरी प्राप्त भएको बताएको छ।

अनुसन्धान चीनको विदेशी पूर्वाधार परियोजनाहरूको लागि पछिल्लो कालो आँखा हो, जसले महँगो र खराब-गुणस्तरको निर्माणको लागि आलोचनाको सामना गर्दछ जसले ऋणी देशहरूलाई ऋणमा डुबेको छ। बेइजिङले पोखरा विमानस्थललाई नेपालसँगको बेल्ट एन्ड रोड इनिसिएटिभको ‘फ्ल्यागशिप प्रोजेक्ट’ घोषणा गरेको छ ।

बेल्ट एन्ड रोड इनिसिएटिभ, चीनका राष्ट्रपति सी चिनफिङको हस्ताक्षर अभियानले आकर्षक पूर्वाधार निर्माण व्यवसायलाई सुदृढ गर्दै विश्वभर बलियो आर्थिक र कूटनीतिक सम्बन्ध निर्माण गर्ने बेइजिङको प्रयासको एक भागको रूपमा अनुमानित १ ट्रिलियन डलर ऋण र अनुदान हस्तान्तरण गरेको छ। यसको राज्य स्वामित्वको उद्यमहरूको लागि।

एसियाकै गरिब मुलुकमध्येको एक नेपालले पोखरामा सन् १९७० देखि नै पर्यटकीय गन्तव्य बनाउने आशामा अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थल निर्माण गर्न खोजेको थियो । नेपाली अधिकारीहरूका लागि विमानस्थलको गहिरो महत्त्व थियो, जसले यसलाई “राष्ट्रिय गौरव” परियोजनाको रूपमा स्वागत गरे किनभने यसलाई यसको सबैभन्दा प्रसिद्ध स्थलचिन्हहरू – हिमालयको प्रवेशद्वारको रूपमा हेरिएको थियो।

Leave A Reply

Your email address will not be published.