चुनौतीपूर्ण अवस्था’ले पाकिस्तानमा चीन

108

इस्लामाबाद । रणनीतिक साझेदार देशका नागरिक, परियोजना र संस्थाहरूले सामना गरिरहेको चुनौतीपूर्ण सुरक्षा अवस्थालाई दुवै पक्षले स्वीकार गरेपछि पाकिस्तानले चीनको व्यावसायिक हितको रक्षा गर्न सुरक्षा थप कडा बनाउने निर्णय गरेको छ।

इस्लामावाद र बेइजिङले सुरक्षा राडरमा आफ्नो सहयोगलाई अझ गहिरो बनाउनका साथै उनीहरूबीचको मित्रता र सौहार्दपूर्ण सहयोगलाई तोडमोड गर्ने कुनै पनि षड्यन्त्रलाई संयुक्त रूपमा परास्त गर्न सहमति जनाएका छन्। चीन-पाकिस्तान आर्थिक करिडोर (सीपीईसी) को निर्णय गर्ने निकाय रहेको छ।

गत वर्ष अक्टोबरमा भएको ११औँ जेसीसीको नतिजाको सहमतिको मस्यौदा तयार गर्न दुवै पक्षले १० महिनाभन्दा बढी समय लगाएका थिए। गत हप्ता पाकिस्तानले सीपीईसीको कार्यान्वयन स्थितिको समीक्षा गरिएको छ।

अन्तरिम योजनामन्त्री सामी सइदले ११ औं जेसीसीमा चीनसँग भएका सुरक्षा सम्बन्धी उपायहरूको कार्यान्वयनको समीक्षा गर्न पाकिस्तानी सुरक्षा अधिकारीहरूसँग विशेष बैठक गर्ने निर्णय भएको योजना मन्त्रालयका अधिकारीहरूले बताए।

अन्तिम कागजातको शब्दले सुझाव दिन्छ कि चिनियाँहरूले आफ्ना नागरिकहरूको सुरक्षा र व्यावसायिक हितको मुद्दालाई गम्भीर रूपमा लिएको छ।

विगत धेरै महिनादेखि यी छलफलमा संलग्न एक पाकिस्तानी अधिकारीले दुवै पक्ष असाधारण कदम चाल्न सहमत भएको बताए। ‘दुवै पक्षले स्वीकार गरे कि पाकिस्तानमा चिनियाँ कर्मचारी, परियोजनाहरू र संस्थाहरूले ‘चुनौतीपूर्ण सुरक्षा अवस्था’ सामना गरिरहेका छन्,’ प्रतिवेदनमा भनिएको छ।

हालैका वर्षहरूमा सीपीईसी र अन्य परियोजनाहरूमा काम गर्ने धेरै चिनियाँ नागरिकहरूलाई लक्षित गरिएको छ। यी आक्रमणहरूले पाकिस्तानमा चिनियाँ हित र जीवनको रक्षा गर्न स्थापित संस्थागत व्यवस्थाहरूको गम्भीर समीक्षा गर्न प्रेरित गरेको छ।

सुरक्षाको अतिरिक्त, सहमत नीतिहरूको कार्यान्वयनको अभाव र पाकिस्तानी पक्षले धकेल्ने अप्रत्याशित प्रस्तावहरूले सीपीईसीमा काममा बाधा पुर्‍याएको छ।

यी धेरै प्रस्तावहरूमा सहमतिको अभावको कारण, चीनले ११ औं जेसीसीको समयमा ऊर्जा, जलवायु परिवर्तन र पर्यटन क्षेत्रहरूमा सहयोग विस्तार गर्न सहमत भएन।

पाकिस्तानले ऊर्जा र पर्यटनका क्षेत्रमा यी केही नयाँ परियोजनाहरूका लागि चीनको स्वीकृति लिनको लागि निर्धारित प्रक्रियाहरू पालना गरेन ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.