चिनियाँ युआन कमजोर हुँदा चीनको स्टक नौ महिनाकै न्यून बिन्दुमा झर्‍यो

51

बेइजिङ । चीनको मुद्रा लगातार कमजोर हुँदै जाँदा चिनियाँ स्टक नौ महिनाको न्यून बिन्दुमा पुग्यो र मागलाई पुनर्जीवित गर्ने अधिकारीहरूको प्रयासले लगानीकर्ताहरूलाई प्रेरित गर्न नसक्दा युआन घटेको च्यानल न्यूज एशियाले रिपोर्ट गरेको छ।

यी लगानीकर्ताहरूले अब बेइजिङको अर्थतन्त्रमा गति पुनर्स्थापित गर्ने क्षमतामा कम विश्वास देखाउँदैछन्। यसबाहेक, प्रमुख उधारो बेन्चमार्कमा अपेक्षा गरिएको भन्दा सानो कटौतीले बजारलाई निराश बनायो। तथापि, यसले मुद्रा र राजधानी उडानको बारेमा व्यापक चिन्ताको बीचमा मौद्रिक सहजताको माध्यमबाट मागलाई पुनर्जीवित गर्न बेइजिङले सामना गर्नुपर्ने अवरोधहरूलाई जोड दियो।

विश्वको दोस्रो ठूलो अर्थतन्त्र चीन अहिले आफ्नो विशाल सम्पत्ति क्षेत्रमा अभूतपूर्व ऋण संकटको सामना गरिरहेको छ। यसले देशमा लगानीकर्ताको मनोबललाई पनि बिगारेको च्यानल न्यूज एशियाले रिपोर्ट गरेको छ।

गत वर्ष नोभेम्बरको अन्त्यदेखि, चीनको नीलो-चिप सूचकांक र हङकङको ह्याङ सेङ इन्डेक्स दुवै तल्लो तहमा झरेका छन्, चिनियाँ धितोपत्र नियामकहरूले लगानीकर्ताको विश्वासलाई बलियो बनाउने उद्देश्यले शुक्रबार घोषणा गरेका उपायहरूबाट निराश छन्।

सिंगापुरको सक्सोका बजार रणनीतिकार चारु चनानाले भने, ‘चीनका कर्पोरेटहरू र घरपरिवारहरू कमजोर मोडमा छन्, र दर कटौतीले यसलाई परिवर्तन गर्न पर्याप्त हुनेछैन। अधिकारीहरूले यो महसुस गर्न थालेका छन्।’

‘दर कटौतीले मात्र बैंकहरूलाई थप दबाब दिन्छ, र पूँजी पर्याप्तता र समाधानका मुद्दाहरूलाई सम्बोधन गर्न फराकिलो उपायहरू भावना र गतिविधि स्तरहरू पुनर्जीवित गर्न आवश्यक हुनेछ,’ उनले थपे। तटवर्ती युआन लगभग ०.३ प्रतिशतले घटेर प्रति डलर लगभग ७.३० पुगेको च्यानल न्यूज एशियाले रिपोर्ट गरेको छ।

बेइजिङले मुद्रालाई स्थिर बनाउने वाचा गरेपछि पनि मुद्रामा गिरावट आएको छ र केन्द्रीय बैंकको अपेक्षाभन्दा धेरै बलियो छ। लगानीकर्ताहरूले कमजोर निर्यात, सुस्त उपभोग र सम्पत्ति बजार वाचाको बारेमा व्यापक चिन्ताहरू हटाउन संघर्ष गरे। यद्यपि, चीनले सोमबार आफ्नो एक वर्षको बेन्चमार्क कर्जा दर घटाएको छ। तर, यसले धितो दरमा आधारित रहेको पाँच वर्षको दरलाई परिवर्तन नगरेर बजार हल्लायो।

च्यानल न्यूज एशियाका अनुसार, विश्लेषकहरूले सोमबारको मामूली दर कटौतीले अधिकारीहरू प्रमुख युआन बेचबिखन र पूँजी उडानको जोखिमको बारेमा चिन्तित रहेको देखाउँदछ, कुनै पनि सहजताले चीन र यसका प्रमुख व्यापारिक साझेदारहरू बीचको ब्याजदरको खाडललाई फराकिलो बनाउने सम्भावना छ।

त्यस्ता चिन्ताहरूले नीति निर्माताहरूले मौद्रिक सेटिङहरू खुकुलो पार्नु पर्ने दायरालाई सीमित गर्न सक्छ जसले हालको आर्थिक मन्दीप्रति बेइजिङको प्रतिक्रियाबारे लगानीकर्ताहरूको निराशामा मात्र योगदान पुर्‍याउँछ।

सुमितोमो मित्सुई डीएस एसेट म्यानेजमेन्टका प्रमुख म्याक्रो रणनीतिकार मासायुकी किचिकावाले भने, ‘सम्भवतः चीनले दर कटौतीको आकार र दायरा सीमित गरेको छ किनभने तिनीहरू युआनमा तल झर्ने दबाबको बारेमा चिन्तित छन्। चिनियाँ अधिकारीहरूले मुद्रा बजार स्थिरताको ख्याल राख्छन्।’

यसबाहेक, गोल्डम्यान साक्सले सोमबार चिनियाँ स्टकहरूमा आफ्नो पूर्वानुमान कटौती गर्‍यो र आवास बजारको समस्याहरूमा थप बलियो प्रतिक्रिया नआएसम्म कम व्यापार दायराको अपेक्षा गरेको थियो।
नेपालपाना ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.