चीनको शीर्ष चिप निर्माताले गुमायो अध्यक्षता

139

सांघाई । सेमिकन्डक्टर म्यानुफ्याक्चरिङ इन्टरनेशनल कर्पका अध्यक्षले औपचारिक रूपमा आफ्नो भूमिका ग्रहण गरेको करिब एक वर्षपछि राजीनामा दिएका छन्। संयुक्त राज्य अमेरिकाको चिप प्रतिबन्धले स्तब्ध भएको कम्पनीबाट पछिल्लो उच्च-प्रोफाइल प्रस्थानलाई गम्भीरतापूर्वक लिइएको छ।

डा गाओ योङगाङले  ‘काम समायोजन’ को कारण छोडे र कम्पनीले सोमबार एक एक्सचेन्ज फाइलिङमा भन्यो। मार्च २०२२ मा स्थायी अध्यक्ष बनेका पूर्व मुख्य वित्तीय अधिकारी डा गाओले आफ्नो पद रासायनिक उद्योग र कम्युनिष्ट पार्टीका दिग्गज नेता ५८ वर्षीय लिउ सुन्फेङलाई हस्तान्तरण गर्छन्।

एसएमआईसी चीनको सबैभन्दा उन्नत चिप निर्माता हो र यो एक राष्ट्रिय च्याम्पियन हो, जसले सिलिकन निर्माणमा ताइवान सेमीकन्डक्टर उत्पादन कम्पनीसँग प्रतिस्पर्धा गर्छ। चिनियाँ कम्पनी स्थानीय विकल्पहरू विकास गरेर अमेरिकी प्रविधि निर्यातमा रोक लगाउने बेइजिङको राष्ट्रव्यापी प्रयासमा घरेलु खेलाडीहरूमध्ये एक हो। यसले ७-नानोमिटर नोडहरू प्रयोग गरेर चिपहरू बनाउनमा सफलता हासिल गरेको देखिन्छ।

चीनको सबैभन्दा ठूलो सम्झौता चिपमेकरले आफ्नो फाइलिङमा जोड दिएर डा गाओको बोर्डसँग कुनै असहमति नभएको र उनले राजीनामा गरेपछि कम्पनीमा रहने वा नरहने भन्‍ने कुरा भने खुलाएका छैनन्।

उनका उत्तराधिकारी देशको संसदको शीर्ष सल्लाहकार संगठन चिनियाँ जनराजनीतिक परामर्शदात्री सम्मेलनको १४ औं राष्ट्रिय समितिको सदस्य हुन्। रसायनज्ञबाट कार्यकारी बनेका नयाँ अध्यक्षले सिनोपेक साङ्घाई पेट्रोकेमिकल र हुवाई समूह जस्ता राज्य-समर्थित ऊर्जा फर्महरूमा लामो समय काम गरेका थिए।

अमेरिकी कालोसूचीले चिनियाँ फर्मलाई उन्‍नत चिप बनाउने मेसिनबाट अलग गरेकोले विगतका वर्षहरूमा एसएमआईसी छोड्ने वरिष्ठ अधिकारीहरूको लाइनमा डा गाओ सबैभन्दा नयाँ भएको बताइएको छ।

ब्रिटिश चिप विकासकर्ता आर्म लिमिटेडको सह-स्थापना गर्ने प्रसिद्ध इन्जिनियर मिस्टर ट्युडर ब्राउनले गत वर्ष बोर्डबाट राजीनामा दिएका थिए। सन् २०२१ मा, पूर्व अध्यक्ष झोउ झिक्सु स्वास्थ्य कारणले राजीनामा गरेको महिनौंपछि उपाध्यक्ष चियाङ साङ-यीले सांघाईमा रहेको कम्पनीमा सामेल भएको एक वर्षभन्दा कम समयपछि राजीनामा दिएका हुन्।

Leave A Reply

Your email address will not be published.