अष्ट्रेलिया-चीन तनाव बढ्दै जाँदा आक्रमणको गम्भीर जोखिम

99

सिड्नी – प्रशान्त क्षेत्रमा चीन र अमेरिकाबीच बढ्दो तनावका कारण अस्ट्रेलियाको जोखिम चिन्ताजनक रूपमा उजागर भएको छ। एक वरिष्ठ रक्षा सल्लाहकारले रक्षा रणनीतिक समीक्षा (डीएसआर) को पछाडि राष्ट्रिय सुरक्षामा अष्ट्रेलिया सरकारको दृष्टिकोणको आलोचना गरेका छन्।

सैन्य विश्लेषकहरू र टिप्पणीकारहरूले आगामी चार देखि आठ वर्षमा द्वन्द्वको भविष्यवाणी गरेका छन्। सरकारले निर्णायक रूपमा काम गर्न नसक्ने, कर्मचारीतन्त्रमा फसेको र अष्ट्रेलियाले आफ्नो रक्षा गर्न आवश्यक पर्ने आत्मनिर्भर क्षमताहरू निर्माण गर्न नसक्ने अवस्थामा सरकारले बहुमूल्य समय बर्बाद गरेको विश्लेषणहरु भइरहेका छन्।

भविष्यको कुनै पनि द्वन्द्वको लागि कम तयारी मात्र होइन, तर अन्य देशहरूमाथिको निर्भरताले आशाहीन रूपमा असुरक्षित बनाएको पनि टिप्पणी भरहेको छ। अष्ट्रेलियाली उद्योग र रक्षा नेटवर्कका सीईओ ब्रेन्ट क्लार्कसँग रोयल अष्ट्रेलियाली नौसेना र रक्षा उपकरण निर्माण गर्ने नागरिक कम्पनीहरूमा तीन दशकको संयुक्त अनुभव छ।

उनले हालै रोयल युनाइटेड सर्भिस इन्स्टिच्युट फर डिफेन्स एन्ड सेक्युरिटी स्टडीजलाई सम्बोधन गर्दै केही डरलाग्दो आन्तरिक तथ्यहरु सार्वजनिक गरेका छन्।

‘डीएसआर बाहिर आएको छ, जुन एक समीक्षा थियो, र अब त्यहाँ पनि थप समीक्षा हुन बाँकी छ। हामीले समय बर्बाद गरेका छौं। सरकारले उनीहरू (डीएसआर) के गर्न गइरहेको छ भनेर बताउन एक वर्ष लगाएको छ र अब उनीहरू अर्को समीक्षा गर्न जाँदैछन्,’ क्लार्कले भने।

यो ढिलाइले रक्षा निर्माणमा महत्त्वपूर्ण प्रभाव पार्छ। रक्षा परियोजनाहरूमा काम गर्ने कम्पनीहरू एक वर्षको लागि रोकिने पनि बताइएको छ।

सेवारत सैन्य कर्मचारीहरूलाई सुरक्षा र सैन्य मुद्दाहरूसँग सम्बन्धित सबै मामिलाहरूमा बोल्न निषेध गरिएको छ भने रक्षा उद्योगका कार्यकारीहरूमा त्यस्तो कुनै प्रतिबन्ध छैन।

चिनियाँहरूले अरू सबैको निर्माण गरिरहेका छन् र स्टील उत्पादनमा बाधा पुर्‍याउने स्वच्छ ऊर्जामा हाम्रो नियमहरूको विपरीत, उनीहरूसँग कुनै अन्तर्राष्ट्रिय कानून दायित्वहरू छैनन्, जसले उनीहरूको निर्माण उद्योगलाई नवीकरणीय ऊर्जा कोटाहरूमा सीमित गर्दछ,’ उनले भने।

‘अष्ट्रेलियाली जनतालाई सरकारबाट गलत सूचना गरिएको छ। सन् २०३५ देखि एडिलेडमा आठवटा अकस पनडुब्बी उत्पादन हुने विश्वासमा अस्ट्रेलियाली जनताले काम गरिरहेका थिए,’ क्लार्कले भने।

‘त्यस्तो होइन। आणविक पनडुब्बीको कुल फ्लीट आठ हुनेछ। त्यसोभए यदि हामीले पाँच भर्जिनिया क्लास पनडुब्बीहरू (पुरानो र दोस्रो हात) किन्यौं भने, हामी केवल तीन अकसहरू निर्माण गर्नेछौं। हामी अनुमान गर्न सक्दैनौं कि उनीहरूले अब एडिलेडमा आठ आणविक पनडुब्बीहरू निर्माण गर्न लागेका छन्।’

उनले चीनसँग तनाव बढ्दै जाँदा आक्रमकणको जोखिम गर्न अमेरिका र बेलायतमा निर्भर हुनेभन्दा पनि आफू सक्षम हुनेतिर सरकार र रक्षा सम्बन्ध निकाय लाग्‍नुपर्ने बताइएको छ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.