सीसीपीको शोषणकारी नितिले स्वतन्त्र बजार खतरामा

109

बेइजिङ । अनलाइन फेसन रिटेलर शेनको सम्भावित प्रारम्भिक सार्वजनिक प्रस्ताव (आईपीओ) ले चिनियाँ कम्युनिष्ट पार्टी (सीसीपी) ले आफ्नो सीमाभित्र सञ्चालन गर्ने कम्पनीहरूमा बढ्दो हस्तक्षेप र विश्वव्यापी वित्तीय बजारहरूमा यसको नराम्रो प्रभावको बारेमा गम्भीर चिन्ता खडा गरेको छ । शेनको आईपीओ महत्वाकांक्षाले मौलिक बजार सिद्धान्तहरूलाई बेवास्ता गर्दै स्वतन्त्र बजार पूँजीवादलाई आफ्नै फाइदाको लागि शोषण गर्ने शासनको फराकिलो रणनीतिलाई केन्द्रित गर्दछ ।

यसको मूलमा शेनको प्रस्तावित सार्वजनिक सूचीले फस्टियन सम्झौताको प्रतिनिधित्व गर्दछ । एक कम्पनीलाई वैधताको लुगा प्रदान गर्ने जुन एक अधिनायकवादी शासनसँग जोडिएको छ जसले सक्रिय रूपमा लोकतान्त्रिक मूल्य र मानव अधिकारलाई कमजोर बनाउँछ ।

सीसीपी प्रतिवेदनमा भनिएको छ कि शेनका सीईओ डोनाल्ड ताङले अमेरिकी आईपीओको साथ अघि बढ्नुअघि बेइजिङबाट अनुमति लिनुपर्नेछ, जुन यसको दायराभित्र रहेका कम्पनीहरूमाथि शासनको अभ्यासको प्रकारको कडा अनुस्मारक हो। जसमा कथित रूपमा अन्य ठाउँमा रहेका कम्पनीहरू पनि समावेश छन् ।

के प्रशासनले कम्पनीको बोर्डमा प्रतिनिधित्वको माग गर्छ। यसले सञ्चालन र रणनीतिमा अनुचित प्रभाव पार्छ ? के यसले ग्राहकको डेटामा अवैधानिक पहुँचको नेतृत्व गर्नेछ? र के यसले गोपनीयतालाई थप क्षय गर्दै राज्य निगरानीलाई सहज बनाउँछ? सीसीपीको संलग्नताको वास्तविक सीमालाई अस्पष्ट पार्दै शेनको चिनियाँ सहायक र उप-ब्रान्डहरूको अपारदर्शी स्वामित्व संरचनाले यी चिन्ताहरूलाई बढाएको छ।

शेनको शेयरहरू खरिद गर्ने विचार गर्ने लगानीकर्ताहरूले राइड-हेलिंग कम्पनी डिडी ग्लोबलको चेतावनीलाई ध्यान दिनुपर्छ। जसको अमेरिकी आईपीओले सीसीपीको पछिको क्र्याकडाउन अघि ४.४ बिलियन डलर उठाएको थियो। जसले यसको मूल्य एक वर्ष भित्र ६४ बिलियन डलरले घटाएको थियो । “बन्धक पूँजीवाद” को यो स्पष्ट उदाहरणले नियामक ओभररिच र सम्पत्ति जफतमार्फत मात्र यसलाई कमजोर पार्ने, आफ्नै फाइदाको लागि विदेशी लगानीको शोषण गर्न सीसीपीको इच्छुकताको उदाहरण झल्काउँछ ।

सम्भावित शेन आईपीओले आकर्षक सूचीकरणको लागि हतास विश्वव्यापी वित्तीय केन्द्रहरूमा सीसीपीको कुशल हेरफेरलाई पनि हाइलाइट गर्दछ । शेनको लन्डनको कथित विवाह, सम्झौता सुरक्षित गर्नका लागि आफ्नै नियमहरू आराम गर्ने विचार गर्दै पनि शासनको जबरजस्ती रणनीतिको लागि एक विचलित समर्पण हो । यस्तो सहमतिले प्रतिकूल शक्तिमा फसेको कम्पनीलाई अवांछित वैधानिकता मात्र प्रदान गर्दैन यसले स्वतन्त्र बजार सिद्धान्तहरूको अखण्डतालाई पनि नष्ट पार्दछ ।

चिन्ताको कुरा ठूला अंडरराइटिङ शुल्कको सम्भावनाबाट संचालित शेन आईपीओहरूका लागि वाल स्ट्रिटको उत्साहले दीर्घकालीन रणनीतिक चासोहरू भन्दा छोटो अवधिको नाफाको चिन्ताजनक प्राथमिकता झल्काउँछ। यस अदूरदर्शी दृष्टिकोणले सम्भावित कानूनी र आपूर्ति श्रृंखला अवरोधहरू बन्द हुने ट्यारिफ कमीहरू र सम्पत्ति जफतको सदा-वर्तमान खतरा सहित सीसीपीको अधीनमा रहेका कम्पनीहरूमा लगानीसँग सम्बन्धित गम्भीर जोखिमहरूलाई बेवास्ता गर्दछ ।

यसबाहेक सिनजियाङमा डिजाइन चोरी र जबरजस्ती श्रमबाट लाभ उठाउने संदिग्ध आरोपहरू सहित शिन आफैं कर्पोरेट जिम्मेवारीको प्रतिरूप होइनन् । यस्तो कम्पनीको आईपीओको सुविधाले दमनकारी शासनलाई मात्र समृद्ध बनाउँदैन तर यसको मानवअधिकार हनन र अनैतिक व्यापारिक अभ्यासहरूलाई पनि समर्थन गर्दछ ।

शेन आईपीओ गाथाले सीसीपीको शोषणकारी ज्यादतीहरूको लागि एक समन्वित विश्वव्यापी प्रतिक्रियाको तत्काल आवश्यकतालाई जोड दिन्छ। न्यूयोर्क र लन्डन जस्ता प्रमुख वित्तीय केन्द्रहरूबीच कानूनी एकता स्थापना गर्नाले प्रतिकूल शासन व्यवस्थाहरूमा परेका कम्पनीहरूको सूचीकरणविरुद्ध एकीकृत मोर्चा स्थापना गर्न सक्छ ।

जसरी स्वतन्त्र राष्ट्रहरूले आतंकवादी संगठनहरूसँगको व्यापारमा प्रतिबन्ध लगाउँछन् त्यसरी नै सीसीपीको आर्थिक जबरजस्ती कम गर्न र स्वतन्त्र बजारको अखण्डताको रक्षा गर्न एक ठोस प्रयास आवश्यक छ।

सीसीपीको हेरफेर गर्ने रणनीतिहरूको सामना गर्न असफल भएमा यसको विश्वव्यापी आर्थिक प्रभुत्व र स्वतन्त्र बजार सिद्धान्तहरूको अधीनताको पछि लाग्ने छ। शेन जस्ता कम्पनीहरूलाई विश्वव्यापी पूँजी बजारहरूमा पहुँच गर्न अनुमति दिँदा लगानीकर्ताहरूलाई असाधारण जोखिम र सम्भावित सम्पत्ति जफत गर्ने क्रममा शासनलाई अनावश्यक वैधता प्रदान गर्दछ। यो एक हार-जीतको प्रस्ताव हो र स्वतन्त्र लगानिकर्ताहरू अन्ततः हार्नेहरू बढ्नेछन्।

विश्वका अग्रणी प्रजातन्त्रहरूले सीसीपीको शोषणकारी पहुँचको विरुद्ध दृढतापूर्वक उभिनुपर्दछ। स्वतन्त्र बजारको पवित्रता र उनीहरूले पालना गर्ने आधारभूत मूल्यहरूको रक्षा गर्नुपर्दछ।

अल्पकालीन आर्थिक लाभको लागि शासनको मागलाई स्वीकार गर्दा आर्थिक स्वतन्त्रता र लोकतान्त्रिक मान्यताको क्षयलाईमात्र गति दिनेछ। छनोट स्पष्ट छ: स्वतन्त्र बजार पूँजीवादको सिद्धान्तलाई समर्थन गर्ने वा सीसीपीको कपटपूर्ण अँगालोमा आत्मसमर्पण गर्ने ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.