धर्म गार्जियन अभ्यास: भारतीय र जापानी सेनाले संयुक्त प्रशिक्षण गर्दै

95

राजस्थान । अभ्यास धर्म गार्जियन २०२४ को समयमा अवरोध कोर्समा भारतीय र जापानी सेनाहरूले आफ्नो क्षमता प्रदर्शन गरेका छन् सामाजिक सञ्‍जाल एक्समा भारतीय सेनाको पोस्टले दुई राष्ट्रहरू बीचको संयुक्त प्रशिक्षण प्रयासलाई जोड दिएका हुन्।

थप रूपमा #धर्मगार्जियन-२०२४ भारतीय सेना र जापान ग्राउन्ड सेल्फ-डिफेन्स फोर्सबीच निर्बाध सहयोगलाई जोड दियो। यस अभ्यासको उद्देश्य भारत र जापानबीचको गहिरो रक्षा सम्बन्धलाई झल्काउने अन्तरसञ्चालनशीलता र आपसी समझदारी बढाउनु हो।

राजस्थानमा जारी भारत-जापान संयुक्त अभ्यास ‘धर्म गार्जियन’ को चलिरहेको पाँचौं संस्करणको बीचमा, कमान्डिङ जनरल, पूर्वी सेना, जापान भू-सेल्फ डिफेन्स फोर्स, लेफ्टिनेन्ट जनरल तोगासी युइचीले अभ्यास स्थलको अवलोकन भ्रमण गरेका हुन्।

उनले दुवै जापानी र भारतीय दलहरूलाई प्रोत्साहन गर्नुका साथै सेनाहरू बीचको सौहार्दतालाई सुदृढ पार्ने र दुई राष्ट्रहरू बीचको सहयोगी प्रयासहरू बढाउनुपर्नेमा जोड दिए।

संयुक्त अभ्यासको आठौं दिनको अवसर पारेर दुवै सेनाले एकसाथ कसरी मिलेर काम गर्ने र लक्ष्यलाई ध्वस्त पार्ने भन्‍ने विषयमा केन्द्रित हुँदै प्रदर्शन गरेका हुन्।

कर्मचारीहरूले घरमा लुकेका लडाकूहरूलाई पक्रन मक ड्रिल पनि गरे र कार्यका लागि विशेष तालिम प्राप्त जनावरहरू (कुकुर र चील) प्रयोग गरे।

संयुक्त अभ्यासले भारत र जापान बीचको सैन्य सहयोगको गहिराइलाई संकेत गर्छ र अन्तरसञ्चालनशीलता र आपसी समझदारी बढाउने आफ्नो प्रतिबद्धतालाई जोड दिन्छ। तालिम गतिविधिहरू प्रतिआतंकवाद र प्रकोप प्रतिक्रिया परिदृश्यहरूमा दुवै सेनाको क्षमतालाई सुदृढ पार्ने उद्देश्यले थियो।

अभ्यास धर्म गार्डियनले उत्कृष्ट अभ्यासहरूको आदानप्रदान र भारतीय र जापानी सशस्त्र सेनाहरू बीच विश्वास र सद्भावको बढाउने प्लेटफर्मको रूपमा काम गर्दछ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.