धेरैजसो जापानी फर्महरूको मूल्यांकन – २०२४ मा चीनको अर्थतन्त्रमा सुधार हुँदैन

141

बेइजिङ । चीनका धेरैजसो जापानी कम्पनीहरूले गत वर्ष लगानी कटौती गरेका छन्। अधिकांश जापानी फर्महरुले सन् २०२४ को लागि सकारात्मक दृष्टिकोण राख्दैनन् र केवल एक चौथाईले मात्रै अर्थतन्त्रमा सुधार हुने आशा गरेका छन्।

जापानिज चेम्बर अफ कमर्स एण्ड इन्डस्ट्री इन चाइनाले १,७१३ फर्महरूको सर्वेक्षणअनुसार गत वर्ष ४०० भन्दा बढी कम्पनीहरूले चीनमा लगानी कटौती गरेको बताएका छन्। यो अक्टोबरमा जारी अघिल्लो सर्वेक्षण भन्दा अलि खराब थियो, लगभग ४०० कम्पनीहरूले गत वर्ष सबै लगानी नगरेको बताए। उत्तरदाताहरूको १५ प्रतिशतले मात्रै लगानी बढाए।

प्रतिवेदनले पहिलेको तथ्याङ्कलाई पुष्टि गर्छ कि विदेशी कम्पनीहरू चीनको अर्थतन्त्रको सम्भावनामा धेरै कम आशावादी बनिरहेका छन्, जुन आवासको मन्दी र कोभिड पछि कमजोर रिबाउन्डले ग्रस्त छ।

सरकारी आक्रमण र नियन्त्रणहरूले बजार र केही विदेशी फर्महरूका लागि झन्झट थपेको छ। गत वर्षको अन्तमा आधिकारिक तथ्यांकले विदेशी कम्पनीहरूलाई फिर्ता ल्याउन सरकारले विभिन्न उपायहरू अपनाएपछि पनि नोभेम्बरदेखि चार वर्षमा विदेशी प्रत्यक्ष लगानी सबैभन्दा कम भएको देखाएको छ।

झण्डै ४० प्रतिशत जापानी मेसिनरी कम्पनीहरूले गत वर्ष लगानी कटौती गरेको बताएका छन्, जुन अघिल्लो सर्वेक्षणको तुलनामा ५ प्रतिशतले बढेको छ।

प्रतिवेदन जारी भएपछि बोल्दै चेम्बरका एक अधिकारीका अनुसार कार उद्योगमा चुनौतीहरूका कारण धेरै जसो हुन सक्ने सम्भावना छ। जापानी सहित विदेशी कार फर्महरू चीनको प्रतिस्पर्धी बजारमा झन्झन् संघर्ष गरिरहेका छन्, जहाँ तिनीहरू विद्युतीय सवारीसाधनमा ट्रान्जिसनमा पछि परेका छन्। कार निर्माता मित्सुबिसी मोटर्स कर्पोरेशनले गत वर्ष बजार छोड्ने घोषणा गरेको थियो।

कम्पनीहरूलाई फ्रिज गर्न वा लगानी कटौती गर्न बाध्य पार्ने कारकहरू भिन्न छन्। कतिपयले अत्यधिक लगानी र चिन्ताको माग रिकभर नहुने बताए, जबकि अरूले भने कि उनीहरू डिकपलिंग, चीनको जासूस विरोधी कानून र डाटा निर्यात नियमहरू बारे चिन्तित थिए।

कतिपयले फुकुशिमामा रहेको जापानको आणविक रिएक्टरबाट निस्कने फोहोर पानीले उनीहरूको मार्केटिङ क्षमतालाई कमजोर बनाएको बताए। अरूले घट्दो बिक्री र बेइजिङले औषधिको मूल्य कम गर्न दबाब दिएको कुरालाई औंल्याए।

अक्टोबरको रिपोर्टको तुलनामा गत त्रैमासिकको तुलनामा पछिल्लो तीन महिनामा चीनको अर्थतन्त्रमा सुधार आएको ११ प्रतिशत फर्महरूले मात्रै बताएका छन्। ४५ प्रतिशतले यो अपरिवर्तित रहेको बताएका छन् भने ४४ प्रतिशतले यो खराब भएको बताएका छन्।

चीनले चौथो त्रैमासिक आर्थिक डेटा यस हप्ताको अन्त्यमा घोषणा गर्नेछ, अर्थशास्त्रीहरूले अनुमान गरेका छन् कि कुल गार्हस्थ उत्पादन त्यो अवधिमा १.१ प्रतिशत र गत वर्षको सोही अवधिको ५.३ प्रतिशत विस्तार भएको छ।

अघिल्लो अवधिको तुलनामा २०२३ को अन्तिम तीन महिनामा ३० प्रतिशतभन्दा कम फर्महरूले बिक्री बढेको देखे, जबकि ४७ प्रतिशतले बिक्री बिग्रिएको बताए। नाफा पनि कमजोर थियो, त्यस अवधिमा नाफा बढेको मात्र २५ प्रतिशतले बताएको छ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.