दक्षिण चीन सागर विवादपछि ‘सावधानी अपनाउन’ फिलिपिन्सलाई चीनको चेतवानी

71

बेइजिङ । विवादित दक्षिण चीन सागरमा भएका घटनाहरू पछि चीनले फिलिपिन्सलाई ‘सावधानीका साथ काम गर्न’ चेतावनी दिएको छ। मनिलाले यस क्षेत्रमा चिनियाँ दृढताप्रति बढ्दो रूपमा खडा भएपछि चीनले उक्त चेतावनी दिएको हो।

फिलिपिन्स कोस्ट गार्डले जारी गरेको भिडियोमा चिनियाँ जहाजहरूले यस महिना फिलिपिन्सका डुङ्गाहरूमा पानीको तोप विस्फोट गरेको देखाइएको छ र फ्ल्याशपोइन्ट रिफहरूमा तनावपूर्ण झडपको क्रममा दुई देशका जहाजहरू बीचको टक्कर पनि भएको छ।

चीनका शीर्ष कूटनीतिज्ञ वाङ यीले बुधबार फिलिपिन्सका विदेशमन्त्री एनरिके मनालोसँगको कुराकानीमा दुई देशहरू ‘गम्भीर कठिनाइहरूको सामना गरिरहेको’ उल्लेख गरेका छन्। उनले मनिलाले आफ्नो नीतिहरू परिवर्तन गरेकोमा दोषी ठहर्‍याएका छन्।

वाङ यीले चीन-फिलिपिन्स सम्बन्ध हाल गम्भीर कठिनाइहरूको सामना गरिरहेको बताएका हुन्।

‘मूल कारण यो हो कि फिलिपिन्सले आफ्नो लामो समयदेखिको नीतिगत अडानलाई परिवर्तन गरेको छ, आफ्नै प्रतिबद्धताबाट पछि हटेको छ, समुद्रमा समस्या भड्काउने र हलचल गर्न जारी राखेको छ, र चीनको कानुनी अधिकारलाई कमजोर बनाएको छ,’ उनले भने।

‘चीन-फिलिपिन्स सम्बन्ध चौबाटोमा छ। कहाँ जाने भन्‍ने छनौटको सामना गर्दा, फिलिपिन्सले सावधानी अपनाउनुपर्छ,’ उनले भने।

चीनले लगभग पूरै साउथ चाइना सागरमाथि आफ्नो दाबी गर्दै आएको छ र अन्तर्राष्ट्रिय न्यायाधिकरणको फैसलालाई बेवास्ता गरेको छ।

यसले व्यस्त जलमार्गमा गस्ती गर्न डुङ्गाहरू तैनाथ गर्दछ र कृत्रिम टापुहरू बनाएको छ जसलाई यसले आफ्नो दाबीलाई बलियो बनाउन सैन्यीकरण गरेको छ।

फिलिपिन्सको विदेश मन्त्रालयले बिहीबार जारी गरेको रिडआउट अनुसार मनालोले वाङसँगको आफ्नो कुराकानीलाई ‘फ्र्याक र इमान्दार’ भनी वर्णन गरे।

फिलिपिन्सले डिसेम्बर ११ मा चिनियाँ राजदूतलाई बोलाएर पछिल्लो विवादपछि उनलाई निष्कासन गर्ने सम्भावना रहेको उल्लेख गरिएको थियो।

Leave A Reply

Your email address will not be published.