पाकिस्तानको मुद्रास्फीति बढेर ३१.४ प्रतिशत पुग्‍यो

52

इस्लामावाद । पाकिस्तानको मुद्रास्फीति दर अगस्तमा २७.४ प्रतिशतबाट सेप्टेम्बरमा वार्षिक ३१.४ प्रतिशत पुगेको छ। पछिल्लो समय उच्च इन्धन र उर्जाको मूल्य बढेसँगै पाकिस्तानको मूल्यस्फीति तीव्र वृद्धि भएको तथ्यांक ब्युरोले जनाएको छ।

अन्तर्राष्ट्रिय मुद्रा कोषले जुलाईमा स्वीकृत गरेको ३ अर्ब डलरको ऋण कार्यक्रमले सार्वभौम ऋण डिफल्टलाई जोगाएको छ। तर, मुद्रास्फीतिलाई नियन्त्रण गर्नका लागि जटिल प्रयासहरू भएका सर्तहरूका साथ कामचलाउ सरकार अन्तर्गत आर्थिक पुन:प्राप्तिको कठिन मार्गमा देश अघि बढिरहेको छ।

सेप्टेम्बरमा मुद्रास्फीति २ प्रतिशत बढेको छ भने अगस्तमा १.७ प्रतिशतको बृद्धिको तुलनामा आईएमएफ बेलआउटले आवश्यक सुधारहरू पनि नभएको जनाइएको छ।

आयात प्रतिबन्धहरू खुकुलो पार्नु र सब्सिडीहरू हटाइयोस् भन्ने मागले वार्षिक रूपमा आईएमएफ बेलआउट भएको छ। ब्याज दरहरू पनि उच्चतम २२ प्रतिशतले बढेको छ र रूपैयाले अगस्तमा सबै समयको तल्लो तहमा पुग्यो र सेप्टेम्बरमा पुन: प्राप्ति हुनु अघि अविनियमित व्यापारमा अधिकारीहरूले गरेको क्ल्याम्पडाउन पछि उत्कृष्ट प्रदर्शन गर्ने मुद्रा बन्‍न पुगेको छ।

शुक्रबार, अर्थ मन्त्रालयले आफ्नो मासिक प्रतिवेदनमा आगामी महिनामा मुद्रास्फीति उच्च रहने अनुमान गरेको छ र ऊर्जा शुल्कमा माथिल्लो समायोजन र इन्धनको मूल्यमा ठूलो वृद्धिका कारण २९ देखि ३१ प्रतिशत आसपास पुग्‍ने छ।

पाकिस्तानले लगातार दुईवटा मूल्यवृद्धि गरेपछि पेट्रोल र डिजेलको मूल्य रेकर्ड उच्च स्तरबाट घटाएको छ। अर्थ मन्त्रालयले पेट्रोलियम पदार्थको अन्तर्राष्ट्रिय मूल्य र विनिमय दरमा भएको सुधारलाई उद्धृत गरिएको छ।

नोभेम्बर २०२१ देखि मुद्रास्फीति दोहोरो अंकले बढेको छ। दक्षिण एसियाली देशले चालू आर्थिक वर्षको लागि मुद्रास्फीति २१ प्रतिशतको लक्ष्य राखेको थियो, तर पहिलो त्रैमासिकमा यो औसत २९ प्रतिशत थियो।

कराचीमा रहेको लगानी कम्पनी आरिफ हबीब लिमिटेडका अनुसन्धान प्रमुख ताहिर अब्बासले चालु आर्थिक वर्षमा मुद्रास्फीति चरम सीमामा पुगेको र पछि हट्ने बताएका छन्।

Leave A Reply

Your email address will not be published.