पाकिस्तानले चीनको ब्यवसायिक रक्षा गर्न आफ्नो सुरक्षा बलियो बनाउने

185

पाकिस्तानले चीनको व्यावसायिक हितको रक्षा गर्न आफ्नो सुरक्षा बलियो बनाउने निर्णय गरेको छ। यो दुवै पक्षले पाकिस्तानमा चिनियाँ नागरिक, परियोजना र संस्थाहरूले चुनौतीपूर्ण सुरक्षा अवस्थाको सामना गरिरहेको कुरामा सहमति गरेपछि आएको एक्सप्रेस ट्रिब्यून अखबारले रिपोर्ट गरेको छ।

एक्सप्रेस ट्रिब्यून पाकिस्तानमा आधारित दैनिक अंग्रेजी भाषाको अखबार हो। चीन–पाकिस्तान आर्थिक करिडोर (सीपीईसी) को निर्णय गर्ने निकायको ११ औं संयुक्त सहयोग समितिको बैठकमा दुई देशबीच भएको समझदारी अनुसार इस्लामाबाद र बेइजिङले सुरक्षा क्षितिजमा आफ्नो सहयोगलाई अझ गहिरो बनाउन सहमत भएका छन्।

गत वर्ष अक्टोबरमा भएको ११औँ जेसीसीको नतिजा, विशेष गरी सुरक्षालगायत विभिन्न क्षेत्रमा सहयोगका विषयमा सहमतिको मस्यौदा तयार गर्न दुई देशलाई दस महिनाभन्दा बढी समय लागेको थियो।

गत हप्ता, पाकिस्तानले सीपीईसीको कार्यान्वयन स्थितिको समीक्षा ग¥यो। अन्तरिम योजना मन्त्री सामी सइदले ११ औं जेसीसीको समयमा चीनसँग भएका सुरक्षा सम्बन्धी उपायहरूको कार्यान्वयनको समीक्षा गर्न पाकिस्तानी सुरक्षा अधिकारीहरूसँग विशेष बैठक गर्ने निर्णय भएको एक्सप्रेस ट्रिब्यूनले जनाएको छ।

अन्तिम कागजातको शब्दले सुझाव दिन्छ कि चिनियाँहरूले आफ्ना नागरिकहरूको सुरक्षा र व्यावसायिक हितको मुद्दालाई गम्भीर रूपमा लिएको छ।

विगत धेरै महिनादेखि यी छलफलमा संलग्न एक पाकिस्तानी अधिकारीले यही कारणले गर्दा दुवै पक्ष असाधारण कदम चाल्न सहमत भएको बताए।

कागजातमा यस्तो लेखिएको छ, ’दुबै पक्षले स्वीकार गरे कि पाकिस्तानमा चिनियाँ कर्मचारी, परियोजनाहरू र संस्थाहरूले ’चुनौतीपूर्ण सुरक्षा अवस्था’ सामना गरिरहेका छन्।’

हालैका वर्षहरूमा सीपीईसी र अन्य परियोजनाहरूमा काम गरिरहेका धेरै चिनियाँ नागरिकहरूलाई पाकिस्तानमा निशाना बनाइएको छ। यी आक्रमणहरूले पाकिस्तानमा चिनियाँ हित र जीवनको रक्षा गर्न स्थापित संस्थागत व्यवस्थाहरूको गम्भीर समीक्षा गर्न प्रेरित गरेको छ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.