चीनले सामुन्द्रिक युद्धतोप फिलिपिन्सको सिमामा पुर्याएछि तनाव

79

मलिना । फिलिपिन्सले विवादित दक्षिण चीन सागर क्षेत्रमा चिनियाँ जहाजहरूले खतरनाक युद्धाभ्यास गरेको आरोप लगाएको छ। अन्तर्राष्ट्रिय सञ्चारमाध्यमका अनुसार यो घटना दुई छिमेकी देशबीच जारी तनाव बिचकाे पछिल्लो घटना हो ।

फिलिपिन्सको कोस्ट गार्डका अनुसार चिनले आइन्गिन शोल (चीनमा रेन्नाई रीफ भनेर चिनिन्छ) नजिकै नियमित परिक्रमा र आपूर्ति अभियान सञ्चालन गर्दा आठ चिनियाँ जहाजहरू भेटेका थिए। यी चिनियाँ जहाजहरूले आफ्ना चालक दलका सदस्यहरूको सुरक्षामा खतरा उत्पन्न गरेको सेनाले जनाएको छ।

यद्यपि घटनाको विस्तृत विवरण भने अझै खुलाइएको छैन । यद्धपी, चार चिनियाँ तटरक्षक जहाज र चार चिनियाँ समुद्री मिलिशिया डुङ्गाहरू समुन्द्री सिमा नजिक देखा परेका थिए ।

यसअघि फिलिपिन्सले स्प्रेटली टापुहरू (चीनमा नान्शा टापुहरू भनेर चिनिन्छ) को अयुन्गिन शोलमा तैनाथ सेनाहरूलाई पुनः आपूर्ति गर्ने प्रयास गर्दा जहाजहरूमा चिनियाँ तटरक्षक जहाजहरूले पानीमा तोपहरू प्रहार गरेको आरोप लगाएको थियो।

समुद्री सुरक्षामा पश्चिमी विज्ञहरूले विश्वास गर्छन् कि बेइजिङले दक्षिण चीन सागर र अन्य क्षेत्रहरूमा आफ्नो क्षेत्रीय दाबीलाई अगाडि बढाउन सयौं जहाजहरू समावेश गरी अनौपचारिक र आधिकारिक रूपमा अजेय बल रहेको समुद्री मिलिसियाको रूपमा काम गरिरहेको छ ।

सिएनएनका अनुसार क्षेत्रीय विवादको ऐतिहासिक स्थल इउन्गिन शोलमा हालै भएका दुवै घटनामा चिनियाँ मिलिशिया बलको भूमिका रहेको फिलिपिन्सले दाबी गरेको छ । तर, चीनले त्यस्तो मिलिशिया बल भएको आधिकारिक रूपमा कहिल्यै स्वीकार गरेको छैन।

हालैको घटनाको प्रतिक्रिया दिदैँ फिलिपिन्स कोस्ट गार्डले आफ्नो चिनियाँ समकक्षीलाई सम्पर्क गरेर फिलिपिन्सको समुद्री क्षेत्र भित्र कुनै पनि गैरकानूनी गतिविधिहरू नगर्न आग्रह गरेको छ।सांकेतिक तस्बिर

Leave A Reply

Your email address will not be published.