माइक्रोनेसियाद्वारा ताइवानसँगको सम्बन्धबारे छलफल

50

माइक्रोनेसिया । माइक्रोनेसियाको संघीय राज्यहरूले गत महिना ताइवानका सांसदहरूसँग कूटनीतिक सम्बन्धहरू परिवर्तन गर्ने बारे वार्ता गरेको छ। जसमा चीनसँग निराश बढ्दै गएपछि ५० मिलियन अमेरिकी डलर सहयोगको लागि माइक्रोनेसियाका राष्ट्रपति डेभिड पानुएलोले बताएका छन्।

पानुएलोले राष्ट्रिय मतदानमा आफ्नो सीट गुमाएको निर्वाचन अधिकारीहरूले पुष्टि गरेका छन्। प्यासिफिक टापु राष्ट्रका राज्य गभर्नरहरूलाई पठाइएको पत्रमा पानुएलोले कूटनीतिक मान्यता परिवर्तन गर्ने बारे छलफल गर्न गत महिना विदेश मन्त्री जोसेफ वुसँग भेटेका थिए।

‘म विदेशमन्त्री वूसँग पारदर्शी थिएँ, हामी हाम्रो भविष्यका आवश्यकताहरू पूरा गर्न लगभग ५० मिलियन डलरको इन्जेक्सन चाहिन्छ भनेर प्रोजेक्ट गर्छौं। हामीले ताइवानसँग कूटनीतिक सम्बन्ध स्थापना गर्दा तीन वर्षको अवधिमा यो प्राप्त गर्न सक्छौं र प्राप्त गर्नेछौं,’ उनले लेखेका छन्, ‘ताइवानले मलाई आश्वासन दिन्छ कि उनीहरूले चीनले हाल गरिरहेको कुनै पनि र सबै परियोजनाहरू ‘उठान’ गर्नेछन्।’

यो सहायता ‘आफ्नो देशले पीआरसी [जनवादी गणतन्त्र चीन] बाट टाढा रहेको सुरक्षा र सुरक्षाको ठूलो थपिएको तहको शीर्षमा आउनेछ, जसले हाम्रो सार्वभौमसत्तालाई कमजोर पार्ने, हाम्रा मूल्यहरूलाई अस्वीकार गर्ने, र हाम्रा मूल्यहरू प्रयोग गर्ने गहिरो क्षमता प्रदर्शन गरेको छ,’ उनले थपे।

एक अन्तरिम १५ मिलियन वार्षिक सहायता प्याकेज पनि प्रस्ताव गरिएको उनले लेखेका छन्। हिजो एक विज्ञप्तिमा परराष्ट्र मन्त्रालयले गत वर्ष सोलोमन टापुसँग सुरक्षा सम्झौतामा हस्ताक्षर गर्दा प्रशान्त क्षेत्रमा विस्तार गर्ने चीनको महत्वाकांक्षा स्पष्ट भएको बताएको थियो।

चीनको घृणित व्यवहार, जस्तै राजनीतिक युद्ध र ‘ग्रे जोन’ रणनीतिहरूको सामना गर्दै प्रजातान्त्रिक सहयोगीहरूले यसको अधिनायकवादी विस्तारलाई विश्वव्यापी हितलाई हानि गर्नबाट रोक्न एकजुट हुनुपर्ने बताएका छन्।

चीनको अप्रमाणित वाचा र अतिरंजित बेल्ट एण्ड रोड परियोजनाहरूको विपरित, ताइवानले सधैं व्यावहारिक कूटनीतिको भावनालाई पछ्याइरहेको छ र ‘ताइवानले मद्दत गर्न’लाई कारबाहीमा राखेको छ।

माइक्रोनेसियाको राष्ट्रपति कार्यालयका प्रवक्ताले टिप्पणी गर्न अस्वीकार गरेका छन्। पानुएलोले चीनलाई आफ्नो देशमा “राजनीतिक युद्ध” छेडेको र सरकारी अधिकारीहरूलाई घूस दिएको आरोप लगाए।

‘सरल शब्दमा भन्नुपर्दा, हामी हाम्रो देशमा राजनीतिक युद्ध देखिरहेका छौं,’ पानुएलोले प्रमुख सांसदहरूलाई चेतावनी दिए, ‘चिनियाँ जासूसीको आरोप, सरकारी अधिकारीहरूको जबरजस्ती र आफ्नो व्यक्तिगत सुरक्षा विरुद्ध ‘प्रत्यक्ष धम्की’ को विवरण दिएका छन्।

पानुएलोले यसअघि दक्षिण प्रशान्त क्षेत्रमा बेइजिङको बढ्दो शक्तिको बारेमा चिन्ता व्यक्त गरेका थिए, विशेष गरी यस क्षेत्रमा चिनियाँ सेना तैनाथ गर्न सक्ने सुरक्षा सम्झौताको विरोध गरेका थिए। यद्यपि, उनको पत्रले आगामी सरकारलाई धम्कीको ब्यारेजको बारेमा चेतावनी दिएको छ कि उनी थोरै जनसंख्या भएको टापु महासंघलाई वासल राज्य बनाउने जोखिममा विश्वास गर्छन्।

Leave A Reply

Your email address will not be published.