निर्वासनमा रहेका तिब्बतीद्वरा सीसीपीको अधिनायकवादी शासनलाई चुनौती

84

ल्हासा ।

चीनले तिब्बतमा गरेको गैरकानूनी कब्जाले तिब्बती संस्कृतिलाई गम्भीर खतरामा पारेको छ भने उनीहरूमा वाक्, अभिव्यक्ति, धर्म वा आस्थाको स्वतन्त्रतालाई कुण्ठित गर्ने काम गरेको बताइएको छ।

सी जिनपिङको कारणले समुदायले निरन्तर पीडा भोगिरहेको समयमा निर्वासनमा रहेका तिब्बतीद्वारा अधिनायकवादी शासनलाई परास्त गर्ने विभिन्‍न विरोधहरु भइरहेको बताइएको छ।

भारतको सुरक्षामा केन्द्रित रहेको तिब्बतीहरुलाई समर्थन गर्ने समूह, तिब्बत राइट्स कलेक्टिभका अनुसार तिब्बतले कब्जा गरेको तिब्बत बाहेक विश्वभरका तिब्बतीहरूले ६२ वर्ष पूरा भएको एक प्रणालीविरुद्ध निरन्तर आवाज उठाइरहेका छन्।

सीसीपीले गैरकानूनी रूपमा तिब्बत कब्जा गरेपछि यसले तिब्बतीहरूमा दमन र विनाशको लहरलाई उत्प्रेरित गरेको छ र बेइजिङको दमनकारी नीतिले तिब्बती बौद्ध धर्मलाई खतरामा पारेको छ। यसबाहेक, बौद्ध संरचनाहरू ध्वस्त भइरहेका छन् र कम्युनिष्ट पार्टीले तिब्बती बालबालिकाहरूमाथि मन्डारिन भाषा जबरजस्ती थोपाइरहेका छन्। उनीहरूलाई ‘देशभक्ति शिक्षा’ भनिने शिक्षा लिन बाध्य पारिरहेका छन्।

यद्यपि, निर्वासनमा रहेका तिब्बतीहरू र तिनीहरूको लोकतान्त्रिक कार्यशैलीले तानाशाही सीसीपी शासनको लागि गम्भीर चुनौती खडा गरेको छ। उनीहरूले सीसीपीद्वारा विकृत सूचना अभियानलाई ठूलो प्रहार गर्दै समानता र भ्रातृत्वको साथ आफ्नो लोकतान्त्रिक प्रणालीको निर्माण र पालनपोषण गर्न जारी राखेका छन्।

तिब्बतीहरूले तिब्बती संस्कृति र परम्परा, केन्द्रीय तिब्बती प्रशासनको सहयोगमा तिब्बती चिकित्सा, व्यञ्जन, साहित्य, भाषा र खेलकुदको संरक्षण गर्न संस्थाहरू बनाएका छन्। दलाई लामाले तिब्बती समाजको आवश्यकता देखेका थिए। तिब्बत राइट्स कलेक्टिभका अनुसार विकसित समयको आवश्यकतालाई ध्यानमा राख्दै परिवर्तन गर्न पनि उनीहरुले आह्वान गरेका छन्।

पछिल्लो समय निर्वासनमा रहेको तिब्बती संसदले पनि विश्वका विभिन्न देशका संसदका सदस्यहरूसँग सम्बन्ध स्थापित गर्न सफल भएको छ ।

तिब्बतमा आठौं विश्व संसदीय महासन्धि जुन २०२२ मा निर्वासनमा रहेको तिब्बती संसदले आयोजना गरेको थियो। जहाँ २६ देशका संसदका १०० सदस्यहरू व्यक्तिगत रूपमा उपस्थित थिए र तिब्बती संसदका सदस्यहरू पनि समावेश थिए।

सी जिनपिङको आगमनसँगै तिब्बतमा दमन झन् तीव्र भएको छ र चीनले तिब्बतीहरूलाई आफ्नो अधिकारको प्रयोग गर्नबाट रोक्नको लागि हरसम्भव प्रयास गरिरहेको छ।

चिनियाँ अधिकारीहरूले तिब्बती भाषा विद्यालयहरूलाई चिनियाँ भाषामा परिवर्तन गरेका छन्। चिनियाँ औपनिवेशिक विद्यालयहरूले आफ्ना आमाबाबुबाट अलग भएका बालबालिकाहरूलाई प्रचारका पाठहरू दिइरहेका छन्।

अक्टोबर २०२१ को अन्त्यमा सुरु भएको भत्काउने कार्यले काउन्टीमा अक्टोबर र डिसेम्बर २०२१ को बीचमा तीनवटा विशाल बुद्ध मूर्तिहरू, ४५ वटा प्रार्थना पाङ्ग्राको पङ्क्ति र एउटा भिक्षु विद्यालयलाई ध्वस्त पारेको थियो। (एएनआई)

Leave A Reply

Your email address will not be published.