चिनियाँ सरकार वित्तीय संकटमा छ – मुडिज

118

चीनको बढ्दो ऋण अर्थतन्त्रका लागि समस्या बन्दै गएको छ ।  यस संकटका कारण रेटिङ एजेन्सीले विश्वको दोस्रो ठूलो अर्थतन्त्रको रेटिङ घटाउने निर्णय गरेको छ ।  मूल्याङ्कन एजेन्सी मुडीजले चीनको क्रेडिट रेटिङ आउटलुकलाई घटाएर नकारात्मक बनाउने निर्णय गरेको छ, जुन पहिले स्थिर थियो।  मुडीजको यो निर्णयप्रति चीनले कडा आपत्ति व्यक्त गरेको छ ।

एएफपीको रिपोर्टका अनुसार अमेरिकी रेटिङ एजेन्सी मुडीजले आफ्नो नोटमा लेखेको छ, चीनको क्रेडिट रेटिङमा भएको परिवर्तनले चिनियाँ सरकारले वित्तीय संकटको सामना गरिरहेका क्षेत्रीय तथा स्थानीय सरकार र सरकारी कम्पनीहरूलाई आर्थिक सहायता उपलब्ध गराउन अनिवार्य गरिने जनाउँछ।  यसले चीनको वित्तीय, आर्थिक र संस्थागत शक्तिमा ठूलो जोखिम निम्त्याउन सक्छ।

मुडीजका अनुसार क्रेडिट रेटिङ घटाउँदा मध्यम अवधिमा चीनको आर्थिक वृद्धिसँगै त्यहाँको सम्पत्ति बजारमा पनि गिरावट आउने ठूलो जोखिम रहेको सङ्केत गर्छ ।  चीनको घरजग्गा क्षेत्रले ठूलो ऋण संकटको सामना गरिरहेको छ ।  चीनको रियल इस्टेट क्षेत्रले यसको जीडीपीमा एक चौथाइ योगदान दिन्छ।  ठूलाठूला ऋण लिएका देशका ठूला विकासकर्ता धरासायी छन् ।  कमजोर उपभोक्ता र व्यापारिक विश्वासका कारण महामारीपछि चीनको रिकभरी प्रभावित भएको छ ।  आवास संकट, युवा बेरोजगारी र विश्वव्यापी मन्दीका कारण चिनियाँ सामानको माग प्रभावित भएको हो ।

क्रेडिट रेटिङ घटाउने मुडीजको निर्णयप्रति आफ्नो प्रतिक्रियामा चीनको अर्थ मन्त्रालयले यो निर्णयप्रति असन्तुष्टि व्यक्त गरेको छ ।  यस वर्षको सुरुदेखि नै कठिन अन्तर्राष्ट्रिय परिस्थिति र अस्थिर विश्वव्यापी आर्थिक अवस्थाका बाबजुद चीनको बृहत् आर्थिक स्थितिमा सुधार भइरहेको यसका प्रवक्ताले बताए।

Leave A Reply

Your email address will not be published.