चिनियाँ प्रभावलाई नियन्त्रणमा राख्न अमेरिका, अष्ट्रेलिया र बेलायतले आणविक पन्डुब्बीको अनावरण गर्ने

64

वासिङ्टन, एजेन्सी । विश्वमा चीनको बढ्दै गएका विस्तारवादी प्रवृतिलाई निरुत्साहित गरी आफनो हदमा बस्नका लागि अमेरिका, अष्ट्रेलिया र बेलायतले आणविक शक्तिबाट चल्ने पनडुब्बीको निर्माणमा जुटेका छन् ।
संयुक्त राज्य अमेरिका, अष्ट्रेलिया र बेलायतका नेताहरूले अष्ट्रेलियालाई आणविक शक्तिबाट चल्ने पनडुब्बीहरू सहितको अभूतपूर्व त्रि पक्षीय रक्षा साझेदारीमा चीनको प्रतिरोध गर्न खोज्‍ने अकस भनिने योजना सार्वजनिक गरेका हुन् । प्रशान्त महासागरमा नौ सेना प्रभुत्व हासिल गर्ने प्रयास गरेको जापान टाइम्स जनाएको छ।
अमेरिकी राष्ट्रपति जो बाइडेन, अष्ट्रेलियाका प्रधानमन्त्री एन्थोनी अल्बानीज र बेलायती प्रधानमन्त्री ऋषि सुनक क्यालिफोर्नियामा नौसेना केन्द्रमा भेला हुनेछन् र सैन्य सहयोगको लागि चीनबाट द्रुत गतिमा बढ्दो खतराको चिन्ता प्रति समिक्षा गरिने छ।
अकस भनेर चिनिने योजना, पहिलो पटक सेप्टेम्बर २०२१ मा घोषणा गरिएको थियो । उन्नत पनडुब्बीहरू, जसमध्ये पहिलो अमेरिकी निर्मित हुनेछन् र अब २०३२ को सुरुमा आउने अपेक्षा गरिएको छ । पश्चिमी अधिकारीहरूले भने, जसले अरूले अन्तर्वार्ता लिए जस्तै विषयको संवेदनशीलताको कारणले नाम न छाप्ने सर्तमा बोले, वाशिंगटन पोस्टले रिपोर्ट गरेको छ ।
राष्ट्रपति बाइडेन अष्ट्रेलियाका प्रधानमन्त्री एन्थोनी अल्बानीज र बेलायतका प्रधानमन्त्री ऋषि सुनकले सान डिएगोमा युएसएस मिसौरी पनडुब्बीमा सवार नयाँ साझेदारीको विवरणहरू अनावरण गर्नेछन् । यदि महसुस भयो भने विश्लेषकहरूले भने, यो आधुनिक इतिहासमा सबैभन्दा परिणामकारी त्रि पक्षीय रक्षा प्रविधि साझेदारी हुन सक्छ ।
अकसको मुख्य तत्व अष्ट्रेलियामा आणविक सञ्‍चालित पनडुब्बीहरूको बहुमूल्य प्रविधि निर्यात गर्न अमेरिकी सम्झौता थियो र पहिलो १९६० मा आफ्नो समुद्रमुनि फ्लीट डिजाइन गर्दा बेलायतसँग मात्र साझेदारी गरिएको जापान टाइम्सले रिपोर्ट गरेको छ।
अमेरिकी पार्टपुर्जाहरू सहित ब्रिटिश निर्मित पनडुब्बीहरूको लागि अपेक्षित घोषणा हुनु अघि चीनले चेतावनी दिएको छ । अकसले हतियारको दौड सुरु गर्ने जोखिममा पारेको छ र तीन देशहरूलाई आणविक अप्रसार प्रयासहरू फिर्ता गरेको आरोप लगाएको छ ।
हामी अमेरिका, बेलायत र अष्ट्रेलियालाई शीतयुद्धको मानसिकता र शून्य रकम खेल त्याग्न, असल विश्वासका साथ अन्तर्राष्ट्रिय दायित्वहरूको सम्मान गर्न र क्षेत्रीय शान्ति र स्थायित्वका लागि अनुकूल कामहरू गर्न आग्रह गर्दछौं, चिनियाँ विदेश मन्त्रालयका प्रवक्ता माओ निङले पत्रकारहरूलाई भने। एजेन्सी ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.